انواع گجت واقعیت مجازی

3-واقعیت مجازی

تعریف واقعیت مجازی موضوع چندان مشکلی نیست. همانگونه که از نام آن نیز می‌توان حدس زد، این تکنولوژی مربوط به ساختن تجربه‌هایی در دنیای مجازی است که همچون واقعیت به نظر می‌رسند. ما دنیا را با استفاده از حس‌ها و سیستم ادراکی خود پیدا کرده و با آن تعامل داریم. همه‌ی ما وقتی کودک بودیم در مدرسه با ۵ حس چشایی، لامسه، بویایی، شنوایی و بینایی آشنا شدیم. آن‌ها ۵ حس بدیهی و ابتدایی ما هستند. اما حقیقت آن است که بشریت حس‌های بسیار بیشتری را از این ۵ مورد دارد که به عنوان مثال می‌توان به حس تعادل اشاره کرد. تمام این موارد همچون ورودی‌های اطلاعات برای ما انسان‌ها عمل می‌کنند. به علاوه‌ی این ورودی‌ها سیستم پیچیده‌ای را درون ذهن خود برای پردازش این اطلاعات داریم که به ما اجازه می‌دهد این اطلاعات را ترکیب کرده و با آن بهترین تعامل را داشته باشیم.

هر آنچه که از واقعیت می‌شناسیم با استفاده از ورودی‌های حس‌های ما به دست می‌آیند. به عبارت دیگر، تمام تجربه‌ی ما از واقعیت به شکلی ساده ترکیب اطلاعات ورودی از حس‌های ما و مکانیسمی است که مغز ما این اطلاعات را ترکیب و پردازش می‌کند. این موضوع به ما نشان می‌دهد که اگر به ورودی‌های حس‌های خود اطلاعاتی فراساخته را ارائه دهیم، می‌توانیم واقعیتی مجازی را بسازیم. به این طریق به مغز خود واقعیتی را ارائه می‌دهیم که واقعاً وجود ندارد. اما مغز ما این اطلاعات ورودی را به عنوان واقعیت درک کرده و پردازش می‌کند. همه‌ی این روند ارائه‌ی اطلاعات فراساخته به ورودی‌های حس‌های ما و در نتیجه ارائه‌ی یک واقعیت به مغز که در ‌واقع وجود ندارد را واقعیت مجازی می‌نامیم.

در این مقاله با چندین گجت فوق‌العاده‌ی آشنا خواهید شد که به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانید به دنیای جذاب رؤیاها سفر کنید. اولین گجت واقعیت مجازی که با آن آشنا خواهید شد، HTC Vive است. پس از آن با نسخه‌ی جدید Oculus Rift 2 و قابلیت‌های آن آشنا خواهید شد. در ادامه درباره‌ی گجت واقعیت مجازی دوست‌داشتنی Google Cardboard گوگل خواهید خواند.

با گجت مگ همراه باشید…

 

 

 

گجت واقعیت مجازی HTC Vive

1-واقعیت مجازی

 

اگر تاکنون انواع گجت واقعیت‌مجازی از جمله Google Cardboard، Gear VR و Oculus Rift را امتحان کردید و تصور می‌کنید هرآنچه که واقعیت‌مجازی می‌تواند ارائه دهد را اکنون دیگر می‌شناسید، شاید در اشتباه هستید. گجت واقعیت‌مجازی HTC Vive یکی از بهترین تجربه‌های واقعیت مجازی را در میان انواع گجت موجود کنونی می‌تواند ارائه دهد. شاید توصیف هرآنچه که این گجت واقعیت مجازی قادر است ارائه دهد با استفاده از کلمات چندان ممکن نباشد. این موضوع همچون توصیف یک سمفونی و یا رقص باله با کلمات است. اساس موضوع می‌تواند در کلمات توصیف شود اما برای پیدا کردن درکی کامل باید این موارد را تجربه کرد. در ادامه تا آن‌جا که مقدور باشد با توصیف مسائل فنی سعی خواهیم کرد این گجت واقعیت مجازی را بهتر شناخته و تصور بهتری را نسبت به قابلیت‌های آن پیدا کنیم.

با استفاده از گجت واقعیت مجازی HTC Vive قادر خواهید بود به حرکت پرداخته و با دنیای مجازی با استفاده از دو کنترل‌گر آن تعامل پیدا کنید. شاید پیدا کردن محیطی که در آن بتوانید به طور کامل از قابلیت‌های این گجت استفاده کنید گاهی یک چالش باشد. چرا که برای تعامل کامل و تجربه‌ی حداکثری نیاز به محیطی باز برای حرکت دارید. موضوع دیگر که شاید بتوان آن را به عنوان یک مشکل برای این گجت یاد کرد قیمت آن است که نسبت به دیگر انواع گجت واقعیت مجازی گران‌قیمت‌ترین است. در هر حال اگر قادر هستید هزینه‌ی این گجت را پرداخت کرده و فضای کافی برای استفاده از آن اختصاص دهید، از انجام این کار پشیمان نخواهید شد.

اولین موضوع پیش از استفاده از این هدست واقعیت مجازی که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که از کافی بودن سخت‌افزار سیستم خود جهت استفاده از این گجت اطمینان حاصل کنید. با خرید این گجت دو جعبه‌ی جالب نیز دریافت خواهید کرد که به HTC Vive اجازه می‌دهد موقعیت شما و کنترل‌گرها را به دقت بداند.

شرکت HTC جهت استفاده از این گجت فضای دو در یک و نیم متر را پیشنهاد می‌دهد. اما با وجود این اگر بازی خاصی به فضای بیشتری نیاز داشته باشد پیش از آن به شما اخطار خواهد داد. برای شروع کار با گجت HTC Vive مشکل چندانی نخواهید داشت و راهنمای قدم به قدم آن کاملاً برای یادگیری استفاده کافی است.

ظاهر این هدست واقعیت مجازی از طراحی خاص و مدرنی بهره می‌برد. موضوعی که در آغاز شاید می‌تواند کمی برای شما چالش‌زا باشد وزن این هدست واقعیت‌مجازی است.  HTC Vive۵۵۵ گرم است که اگر می‌خواهید آن را همراه با یک هدفون نیز استفاده کنید به اندازه‌ی کافی برای سر شما سنگین خواهد بود.

کنترل‌گرهای همراه HTC Vive با طراحی جذاب و جنس پلاستیک مستحکم خود ابزار فوق‌العاده‌ای جهت تعامل با واقعیت مجازی است. طراحی این کنترل‌گرها به گونه‌ای است که زمان استفاده برای بازی‌هایی که باید در آن‌ها شلیک کنید تجربه‌ای بسیار جذاب را رقم می‌زنند. دلیل این موضوع آن است که این کنترل‌گرها حس گرفتن یک اسلحه‌ی واقعی را برای شما می‌توانند تداعی کنند.

 

 

گجت واقعیت مجازی Oculus Rift 2

5-واقعیت مجازی

 

گجت واقعیت مجازی Oculus Rift به معنای واقعی درک ما را از واقعیت مجازی تغییر داد. این گجت برای اولین‌بار توانست فناوری واقعیت مجازی را به عموم مردم و افراد عادی به بهترین شکل ارائه دهد. با این حال، اولین بودن به معنای آن است که در طول زمان ممکن است گجت‌های جدید‌تر با قابلیت‌های بالاتری وارد بازار شوند و کمی جایگاه Oculus Rift را دچار مشکل کنند. پس از ورود Oculus Rift به بازار، شاهد عرضه‌ی دیگر گجت‌های واقعیت مجازی پس از آن بودیم که با ارائه‌ی قابلیت‌های بسیار بیشتر توانستند سهم زیادی را از بازار به دست آورند و خود را به عنوان ابزاری بهتر جهت ورود به دنیای واقعیت مجازی معرفی کنند. اما آیا این همه‌ی ماجرا است؟

در ماه‌های اخیر شاهد موضوعات بسیار زیادی بودیم که از نسخه‌ی جدید این هدست واقعیت مجازی مطرح شدند. به نظر می‌آید که شرکت سازنده‌ی این گجت در حال طراحی و آماده‌سازی یک گجت واقعیت مجازی است که شرایط بازار حوزه‌ی واقعیت مجازی را به معنای واقعی تغییر خواهد داد. در ادامه بیشتر درباره‌ی Oculus Rift 2 و اطلاعات موجود درباره‌ی آن خواهید خواند.

همچنان هیچ اعلام رسمی مربوط به تاریخ ارائه‌ی Oculus Rift 2 از طرف کمپانی فیسبوک (صاحب این پروژه) دیده نشده است. برای این موضوع باید همچنان اخبار رسمی فیسبوک را دنبال کرد. هدست واقعیت مجازی Oculus Go که قادر است بدون استفاده از کامپیوتر کار کند، در یکم ماه می امسال معرفی شد. در آن زمان افراد تصور کردند که هر آنچه که از این سری هدست واقعیت مجازی در سال کنونی انتظار دارند در Oculus Go خلاصه شده است اما کمی بعد با اطلاعات بیشتری که کمپانی فیسبوک درباره‌ی بروزرسانی‌های این هدست منتشر کرد، مشخص شد که باید منتظر تغییرات بسیار بزرگ‌تری باشیم.

موضوع مهمی که انتظار ما را از نسخه‌ی جدید گجت واقعیت‌مجازی Oculus بیشتر می‌کند عرضه‌ی HTC Vive Pro است که با قابلیت‌های بسیار زیاد جدیدی خود را مطرح ساخت. در این صورت انتظار می‌رود که کمپانی فیسبوک جهت ثابت ماندن در رقابت باید تغییرات و قابلیت‌های جدیدی را در بروز‌رسانی خود لحاظ کند. درباره‌ی قیمت Oculus Rift 2 حدس زده می‌شود که چندان از قیمت Oculus Rift کنونی بالاتر نباشد.

یکی از موضوعاتی که در نسخه‌ی کنونی یعنی Oculus Rift آزار‌دهنده است، عدم توانایی استفاده از دست‌ها به راحتی جهت تعامل با دنیای واقعیت مجازی است. این موضوع یکی از قابلیت‌هایی است که این گجت را از هدست واقعیت مجازی HTC Vive چند قدم عقب‌تر نگه می‌دارد. با این حال انتظار می‌رود که در نسخه‌ی جدید این گجت یعنی Oculus Rift 2 این موضوع رفع شود و شاهد کنترل‌گر‌ها برای این گجت باشیم. شاهد این مدعا هم خرید‌های جدید کمپانی فیسبوک است. این شرکت اخیراً اقدام به خریداری چندین شرکت فعال در حوزه‌ی تکنولوژی دنبال کردن دست‌ها کرده است.

یکی از مواردی که درباره‌ی Oculus Rift 2 می‌توان حدس زد طبق عکسی است که مارک زاکربرگ، صاحب شرکت فیسبوک در اکانت شخصی خویش منتشر کرد. او در این عکس با هدست واقعیت‌مجازی و دو دست‌کش سفید ظاهر می‌شود که حالتی همچون مرد ‌عنکبوتی به هنگام پرتاب تار خود دارد. او درباره‌ی این عکس در حساب شخصی خود نوشت: «ما در حال کار روی راه‌های جدیدی برای وارد کردن دست‌ها به دنیای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هستیم. با استفاده از این دست‌کش‌ها قادر خواهید بود طراحی کرده و یا روی کیبورد مجازی تایپ کنید. شما حتی قادر خواهید بود تار عنکبوت همچون مرد عنکبوتی پرتاب کنید. این کاری است که من اکنون در حال انجام دادن هستم.»

موضوع بسیار جذاب دیگری که احتمالاً در Oculus Rift 2 باید منتظر آن باشیم قابلیت دنبال کردن نگاه است. اکنون نه نسخه‌ی کنونی Oculus و نه هیچ گجت واقعیت مجازی دیگر قادر نیستند نگاه شما را تشخیص داده و دنبال کنند. در دنیای واقعی، اگر شما به دست خود در حالی که آن را مقابل صورت خود گرفته‌اید نگاه کنید، دنیای اطراف یک مقدار از فوکوس خارج می‌شود. در فیلم‌سازی نیز به گونه‌ای این موضوع را شبیه‌سازی می‌کنیم اما تاکنون درون انواع هدست واقعیت مجازی چنین قابلیتی دیده نشده بود. با استفاده از این قابلیت، گجت واقعیت مجازی Oculus Rift 2 تجربه‌ای بسیار شبیه‌تر به دنیای واقعی ارائه خواهد داد.

 

گجت واقعیت مجازی Google Cardboard

2-واقعیت مجازی

 

این گجت واقعیت مجازی یکی از جذاب‌ترین نوآوری‌هایی بود که کمپانی گوگل جهت ارائه‌ی تکنولوژی واقعیت مجازی به عموم مردم معرفی کرد. این گجت ساده‌ترین و ارزان‌ترین گجت واقعیت مجازی موجود در بازار است. Google Cardboard برای هر کسی که می‌خواهد واقعیت مجازی را تجربه کند و نمی‌تواند و یا نمی‌خواهد هزینه‌ی زیادی را بپردازد، انتخابی فوق‌العاده است. اما باید توجه داشت که Google Cardboard برای این منظور طراحی نشده است که علاقه‌مندان جدید‌ترین پیشرفت‌های تکنولوژی واقعیت‌مجازی را قانع سازد بلکه ایده‌ی طراحی این گجت دادن تجربه‌ی حداقلی واقعیت‌مجازی به عموم مردم بوده است. برخلاف گجت Samsung Gear VR، گجت واقعیت مجازی گوگل دارای تجربه‌های بسیار زیادی جهت ارائه است. این گجت واقعیت‌مجازی به گوشی تلفن هوشمند شما جهت کار وابسته است. از جمله بهترین مدل‌های گوشی هوشمند مناسب جهت استفاده همراه با Google Cardboard می‌توان به Google Nexus 4، Nexus 5، moto X، Samsung Galaxy S4، Galaxy S5 و Samsung Galaxy Nexus اشاره کرد.

 

 

منابع:

www.techradar.com/reviews/wearables/google-cardboard-1287573/review
www.techradar.com/reviews/gaming/gaming-accessories/oculus-rift-1123963/review
www.techradar.com/news/oculus-rift-2-release-date-news-and-rumors/2
www.trustedreviews.com/reviews/htc-vive

 

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب با انتخاب تعداد ستاره بیان کنید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(میانگین امتیاز این مطلب: 4٫00 از 5)
بروزرسانی...

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید گفتگویی آغاز کنید؟
در گفتگو شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Aparat - آپارات Facebook - فیس بوک Google+ - گوگل پلاس Instagram - اینستاگرام LinkedIn - لینکدین Telegram - تلگرام Twitter - توییتر Youtube - یوتوب

فروشگاه اینترنتی گجیران

فروشگاه اینترنتی گجیران ، ارائه دهنده انواع گجت و ابزارهای کاربردی