انواع دستیار صوتی و هوش مصنوعی به خودروها می‌آیند

6-هوش مصنوعی

صنعت خودروسازی همواره از جدید‌ترین پیشرفت‌های صورت گرفته در تکنولوژی بهره گرفته است و شرکت‌های مختلف این حوزه در رقابت بی‌وقفه‌ی خود از هیچ موضوع جدیدی چشم‌پوشی نمی‌کنند. در این میان پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه‌ی تکنولوژی هوش مصنوعی AI و دستیار صوتی نیز از چشم خودروسازان دور نمانده است. دستیار صوتی به بهترین شکل می‌تواند بدون درگیر کردن دست‌ها وظایف مختلفی را برای رانندگان انجام دهد. در طول رانندگی استفاده از دست‌ها می‌تواند تمرکز راننده را از بین برده و موجب خطرات بسیاری شود. از این رو کاهش نیاز به استفاده از دست‌ها به عنوان مثال زمانی که می‌خواهد مسیریاب خود را برای مقصد مشخصی تنظیم نماید، بسیار مفید خواهد بود.

در نمایشگاه CES 2018 شاهد بودیم که کمپانی‌های زیادی از دستیارهای صوتی برای خودروهای خود رونمایی کردند. اکنون بسیاری از خودرو‌های ساخته شده دارای دستیار صوتی گوگل و یا دستیار صوتی آمازون یعنی الکسا Alexa هستند. حتی شاهد آن هستیم که کمپانی Nvidia در حال پیوستن به این رقابت با یک دستیار صوتی جدید برای خودرو است.

به زودی رانندگان برای مسائل مختلف در طول رانندگی نیازی ندارند که از دست‌های خود استفاده کنند و با استفاده از دستیار صوتی می‌توانند تمام تمرکز خود را معطوف به رانندگی کرده و از خطرات احتمالی جلوگیری کنند. انواع دستیار صوتی در حال زیبا‌تر ساختن و امن‌تر ساختن آینده با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی AI هستند.

در این مقاله درباره‌ی دستیار صوتی آمازون الکسا در خودرو‌های شرکت Toyota، دستیار صوتی شرکت خودروسازی Ford، همکاری Nvidia و مرسدس بنز روی پروژه‌ی MBUX و در پایان درباره‌ی دستیار صوتی گوگل و Andorid Auto خواهید خواند.

 

  • دستیار صوتی آمازون الکسا در Toyota/Lexus

  • دستیار صوتی شرکت Ford

  • همکاری Nvidia و مرسدس بنز روی MBUX

  • ورود دستیار صوتی گوگل به Android Auto

 

دستیار صوتی آمازون الکسا در Toyota/Lexus

2-هوش مصنوعی

شرکت خودروسازی مشهور Toyota اخیراً تمرکز خود را بر استفاده از دستیار صوتی الکسا Alexa در خودروهای ساخت خود در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ گذاشته است. این موضوع تنها مربوط به مدل‌های لوکس برند لکسوس نیست. در طول کنفرانس CES امسال شرکت Toyota اعلام کرد که دستیار صوتی درون خودروهای این شرکت تقریباً همان قابلیت‌های Amazon Echo را خواهد داشت. این شرکت همچنین اعلام داشت که ورای این قابلیت‌ها شما می‌توانید انواع گجت خانگی هوشمند خود را نیز از طریق دستیار صوتی آمازوندر خودروی خود کنترل کنید. به عنوان مثال می‌توانید به ترموستات هوشمند خانه‌ی خود بگویید دمای خانه را افزایش دهد و یا به قفل هوشمند خانه‌ی خود بگویید در را قفل کند.

 

 

 

دستیار صوتی شرکت Ford

3-هوش مصنوعی

شرکت Ford اکنون دستیار صوتی الکسا Alexa را درون خودرو‌های خود دارد. اما با این حال این شرکت قدم فراتر نهاده و در تلاش است دستیار صوتی خود را بر اساس سیستم هوشمندی پیاده کند که قابلیت‌های بسیاری را می‌تواند به خودروهای این شرکت دهد. شرکت Ford در حال کار روی یک بستر ارتباطی به نام Vechicle to everything با همکاری شرکت Qualcomm است که به افزایش امنیت اکوسیستم خودروهای خودران می‌انجامد.

دستیار صوتی که شرکت Ford در حال کار روی آن است چیزی بیش از تنها یک دستیار صوتی همچون دیگر دستیارهای صوتی عادی مورد استفاده است. این شرکت در حال تلاش برای پیاده‌سازی سیستم ابری برای خودروها جهت افزایش قابلیت‌های دستیار صوتی خویش است. به عنوان مثال این سیستم می‌تواند به صورت مستقیم اطلاعات ترافیکی را به گوشی تلفن هوشمند شما بفرستد و از این طریق می‌توانید از گیر افتادن در ترافیک جلوگیری کنید. در حقیقت این اطلاعات بین خودرو‌ها در این اکوسیستم، تحت بستر اینترنت اشیا IoT     به اشتراک گذاشته می‌شوند. از مثال دیگر کاربردهای این بستر می‌توان به اطلاع یافتن از جای پارک خالی اشاره کرد.

به نظر می‌رسد این دستیار صوتی به گونه‌ای است که خود نیازهای شما را در حال رانندگی می‌تواند پیش‌بینی کرده و اطلاعاتی را که تحت این سیستم به دست آورده شده را به شما انتقال دهد. موضوع دیگر آن است که این سیستم در اصل آغازی برای دسترسی به خودروهای خودران است.

اکنون شرکت Ford در حال کار با شرکت Waze برای پیاده‌سازی دستورهای صوتی در ابزار Sync 3 خود است. اما این دستیار صوتی همچنان نسبت به الکسا و دستیار صوتی گوگل محدود است. طبعاً الان نمی‌توان انتظار داشت که انواع گجت خانگی هوشمند خود را با این دستیار صوتی کنترل کنید. این پروژه راه طولانی را برای طی کردن دارد.

 

 

همکاری Nvidia و مرسدس بنز روی MBUX

4-هوش مصنوعی

شرکت مشهور مرسدس بنز در ۹ ژانویه امسال اعلام کرد که همکاری خود را با شرکت Nvidia جهت کار روی پروژه‌‌ی MBUX آغاز کرده است. سیستم MBUX با استفاده از هوش مصنوعی AI قادر است خود را با شرایط مختلف و افراد تطبیق داده و نیازهای آنان را پیش‌بینی کند. MBUX از صفحه‌های لمسی با تصاویر سه بعدی جهت ارتباط با کاربران استفاده می‌کند. سیستم دستیار صوتی MBUX با جمله‌ی «Hey Mercedes» فعال شده و می‌تواند دستورات شما را اجرا کند. در کنفرانس CES امسال شرکت Nvidia و مرسدس بنز موارد زیادی را درباره‌ی سیستم هوش مصنوعی AI این پروژه بیان کردند. به عنوان مثال MBUX قادر است قطعات موسیقی مورد علاقه‌ی شما را ذخیره و زمانی که رانندگی می‌کنید به شما پیشنهاد دهد. مثال دیگری که در این مورد می‌توان زد آن است که این سیستم قادر است که مقصد‌های مورد علاقه‌ی شما را نیز همچون قطعات موسیقی به خاطر سپرده و زمان رانندگی آن‌ها را به شما پیشنهاد دهد. سیستم هوش مصنوعی AI این دستیار قادر است چشمان، حرکات سر و حالت دستان را دنبال کند و زمانی که به عنوان مثال به عابر پیاده در خیابان نگاه نمی‌کنید به شما هشدار داده و از حادثه جلوگیری کند. یا به عنوان مثال با استفاده از این سیستم هوش مصنوعی AI قادر است زمانی که به یک پنجره خیره می‌شوید و می‌گوید که بازش کن، خود تشخیص دهد شیشه‌ی کدام پنجره را می‌خواهید بکشید پایین و این کار را برای شما انجام دهد.

 

 

 

ورود دستیار صوتی گوگل به Android Auto

5-هوش مصنوعی

Andoird auto اکنون در بسیاری از خودروها همچون Honda، Hyundaui و… به شکلی وسیع مورد استفاده است. این ابزار محبوب توسعه ‌داده ‌شده توسط گوگل همواره قادر بود که دستورات صوتی ساده را دریافت و اجرا کند. اما در کنفرانس CES امسال اعلام شد که این سیستم به زودی خواهد توانست تمامی قابلیت‌های دستیار صوتی گوگل را داشته باشد. بنابراین شما قادر خواهید بود انواع گجت خانگی هوشمند خود را درون ماشین با استفاده از دستیار صوتی گوگل خود کنترل کنید. همچنین شما می‌توانید قفل بودن ماشین و یا سطح بنزین آن را با استفاده از نرم‌افزار آن درون گوشی تلفن هوشمند کنترل کنید. همچنین از دیگر قابلیت‌های دستیار صوتی گوگل درون خودرو می‌توان به امکان سفارش دادن در کافه‌های استارباکس Starbucks و یا رزرو کردن جای پارک خالی با استفاده از سیستم SpotHero اشاره کرد. این موارد تنها بخشی کوچک از قابلیت‌هایی است که به زودی به این ابزار خواهد آمد.

 

 

 

 

منابع:

https://www.techradar.com/news/hitting-the-road-how-google-assistant-alexa-and-ai-are-coming-to-your-car

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب با انتخاب تعداد ستاره بیان کنید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(میانگین امتیاز این مطلب: 3٫00 از 5)
بروزرسانی...

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید گفتگویی آغاز کنید؟
در گفتگو شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Aparat - آپارات Facebook - فیس بوک Google+ - گوگل پلاس Instagram - اینستاگرام LinkedIn - لینکدین Telegram - تلگرام Twitter - توییتر Youtube - یوتوب

فروشگاه اینترنتی گجیران

فروشگاه اینترنتی گجیران ، ارائه دهنده انواع گجت و ابزارهای کاربردی