گجت (Gadget) به چه معناست؟

2018/01/03 0 نظرات محصولات و تکنولوژی,

 

 

آیا تا به حال تصور شما از واژه گجت درست بوده است؟

 

 

گجت چیست

 

 

گجت (Gadget) به چه معناست؟

 

 

چند سالی است که واژه‌ی Gadget یا گجت را به ‌وفور در شبکه‌های اجتماعی، فروشگاه‌های آنلاین، نشریات روزانه، مجلات علمی و به ‌طور کلی در طول روز به دلایل مختلفی می‌شنویم. این واژه در لغت‌نامه‌ی انگلیسی به فارسی با کلمه‌ی "ابزار" یا "ابزارک" معادل و معنی می‌شود اما واقعیت این است که مفهوم آن کمی گسترده‌تر از واژه‌ی مستقل ابزار است.

 

آنچه در این مطلب می‌خوانید توصیف جامعی از واژه‌ی گجت است که به‌ منظور آشنایی کامل با این کلمه، تاریخچه‌ی آن و شناخت ابزارهایی ارائه‌شده است که با این اصطلاح معرفی می‌شوند.

 

 این مفاهیم  طی سرفصل‌های زیر شرح داده می‌شود:

 

  • گجت چیست؟

  • تاریخچه‌ی گجتها

  • آیا گجت‌ها فقط ابزارهای مکانیکی هستند؟

 

 

گجت چیست؟

 

Gadget در حقیقت یک ابزار تکنولوژیکی است که عملکرد و کاربرد ویژه‌ای دارد و اساساً برای راحتی و آسایش انسان در انجام کار خاصی خلق ‌شده است. البته گجت‌ها ابزارهای چندان نوینی نیستند. یعنی گجت وسیله‌ای نیست که قبلاً هرگز وجود نداشته و به ‌یک‌باره خلق ‌شده باشد. بلکه در حقیقت آن‌ها ابزارهایی هستند که نوع بهبودیافته‌ی یک وسیله یا ابزار قدیمی‌اند که تنها عملکرد بهتر و سریع‌تری نسبت به نسخه‌های قبلی آن دارند. به همین سبب است که گاهی به ‌جای واژه‌ی Gadget از کلمه‌ی Gizmos نیز برای نامیدن این ابزارک‌ها استفاده می‌شود.

 

یکی از مهم‌ترین نکات در خصوص گجت‌ها این است که آن‌ها تنها مختص به انجام یک کار نبوده و یک گجت می‌تواند ترکیبی از چند فناوری مختلف باشد و هم‌زمان چندین کار متفاوت را انجام دهد.

 

 

تاریخچه‌ی گجت‌ها

 

با توجه به مفهومی که برای این واژه در بخش قبل شرح دادیم شاید بتوان از چرخ ‌بعنوان اولین گجت نام برد. چرا که این وسیله نیز در ابتدا با هدف آسان‌تر کردن زندگی انسان اختراع ‌شده است. بنابراین نمی‌توان تاریخ چندان مشخصی را برای این مفهوم در نظر گرفت.

 

اما شاید تاریخ آغاز ورود گجت‌های مدرن به زندگی روزمره‌ی انسان را بتوان از زمان اختراع لامپ به بعد دانست. ضمن آن‌که اغلب ما زمانی را که همه‌ی مردم تلفن نداشتند، به ‌خوبی به یاد می‌آوریم. یا زمانی که گوشی‌های هوشمند امروزی نه خودشان بودند و نه خبری از بی‌شمار نرم‌افزاری بود که اکنون به اهداف مختلفی روی آن‌ها نصب می‌شود. پس می‌توان گفت آغاز ورود و نفوذ گجت‌ها به زندگی ما چندان هم دور نیست.

 

به‌ هر حال بشر در طول تاریخ ابزارهای بسیاری را خلق و بعد به‌ تدریج آن‌ها را توسعه داده است. هرچند بسیاری از این ابزارها شکست‌ خورده و از دور استفاده خارج ‌شده‌اند، اما تعداد زیادی از آن‌ها هنوز هم موفق بوده و در حال سرویس‌دهی به انسان هستند و همچنان در حال رشد و دگرگونی و تغییر می‌باشند.

 

در حقیقت بسیاری از گجت‌هایی که امروزه ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، که حتی ممکن است بسیار کامل و بدون نقص به نظر برسند، در واقع مقدمه‌ای برای خلق ابزارک‌های مفیدتر و کامل‌تری در آینده هستند.

 

 

 

 

واقعیت آن است که نمی‌توان تاریخ مشخصی را برای اختراع اولین گجت بیان کرد. چراکه مفهوم این واژه بسیار گسترده بوده و به هر وسیله‌ی کوچک و کاربردی که هدف از اختراع آن آسان‌تر کردن زندگی انسان باشد اطلاق می‌شود.

 

 

 

 

آیا واژه‌ی گجت تنها مخصوص ابزارهای مکانیکی است؟

 

 

gadget - گجت

 

 

پاسخ این سؤال خیر است. گرچه اغلب از این واژه برای نام بردن ابزارهایی فیزیکی- مکانیکی استفاده می‌شود که هرکدام در کار و زندگی روزمره‌ی ما کاربرد خاصی دارند، اما این کلمه یک مفهوم صرفاً سخت‌افزاری نیست.

 

اصطلاح Gadget در دنیای اپلیکشن‌ها نیز این حضور داشته و در صنعت نرم‌افزاری این واژه به معنی برنامه‌های کامپیوتری مستقلی است که بدون نیاز به هیچ نرم‌افزار دیگری که از آن‌ها پشتیبانی و حمایت کند، فعالیت کرده و موظف به انجام دادن کار خاصی هستند.

 

یکی از اولین دفعاتی که شرکت‌های نرم‌افزاری از این اصطلاح استفاده کردند، زمانی بود که مایکروسافت نسخه‌ی 7 سیستم‌عامل ویندوز خود را وارد بازار کرد. در آن زمان کافی بود روی دسک تاپ خود راست کلیک کنید تا مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای کوچک و کاربردی را ببینید که تحت گروه‌بندیGadgets  قرار داشته و هرکدام به‌ طور مستقل موظف به انجام کاری بودند.

 

 

در حقیقت بسیاری از گجت‌هایی که امروزه ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، که حتی ممکن است بسیار کامل و بدون نقص به نظر برسند، در واقع مقدمه‌ای برای خلق ابزارک‌های مفیدتر و کامل‌تری در آینده هستند.

 

 

پس همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد هر وسیله یا ابزاری که به ‌نوعی زندگی ما را ساده‌تر و راحت‌تر کند، حال می‌خواهد آن ابزار در دنیای واقعی یا سخت‌افزاری باشد یا در فضای سایبری و نرم‌افزاری، یک گجت محسوب می‌شود. بر همین اساس یک چاقوی هوشمند در همین دسته‌بندی قرار می‌گیرد و این واژه شامل نرم‌افزاری که روی دسک تاپ شما موظف است سر تیتر خبرهای روز را لحظه‌ به ‌لحظه اعلام کند نیز هست. می‌توانید در وب‌سایت گجیران یک لیست کامل از انواع مدرن‌ترین و کاربردی‌ترین گجت‌ها را ببینید.

 

 

گجت یک مفهوم صرفاً سخت‌افزاری و مکانیکی نیست. بلکه به نرم‌افزارهایی که به‌صورت مستقل کارکرده و وظیفه‌ای را اعم از اعلام وضعیت آب‌وهوا تا بیان میزان و درصد استفاده از پردازنده‌ی دستگاه بر عهده‌دارند نیز گجت گفته می‌شود.

 

 

در پایان بد نیست بدانید که عده‌ای از دانشمندان و فعالان حوزه‌ی فناوری  معتقدند آنجا که روزآمدترین تکنولوژی‌ها منجر به خلق ابزارهایی می‌شوند که در عین کوچک بودن و ظاهر ساده‌ی خود در یک یا چند زمینه‌ی خاص به بهبود کیفیت زندگی بشر و دست‌یابی او به آرامش و راحتی کمک می‌کنند واژه‌ی گجت پدید می‌آید. پس هر نرم‌افزار یا سخت‌افزاری که اختراع آن با همین هدف دنبال شده باشد در حقیقت یک Gadget است.

 

 

در پست های بعدی مطالب جالبی در مورد گجت ها و دنیای تکنولوژی برای شما خواهیم گفت ، با ما همراه باشید ...

 

 

 

 

مقاله بعدی : با دنیای گجت ها آشنا شوید

 

 

 

منابع:

 

https://www.computerhope.com/jargon/g/gadget.htm

http://www.gadgetcentral.com/gadget.htm

http://technologygadgets09.blogspot.co.uk/2009/10/definition-of-technology-gadgets.html

http://ezinearticles.com/?History-of-Gadgets&id=1095125

 

 

 

 


 

نظر شما