دنیا در انتظار پرتاب موشک فضایی Falcon Heavy

2018/02/03 0 نظرات محصولات و تکنولوژی,

 

به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای

 

 

دنیا در انتظار پرتاب موشک فضایی Falcon Heavy

 

 

به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای مجله گجت مگ به بررسی موشک Falcon Heavy می‌پردازد.

 

 

اکنون زمان آن فرا رسیده است که الن ماسک Elon Musk و شرکت او بعنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های فعال در زمینه‌ی فناوری فضایی یعنی SpaceX، جهان خارج از سیاره‌ی زمین را دوباره بلرزاند. اکنون بعد از یک سال که از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز و بازسازی مراحل اولیه‌ی موشک Falcon 9 می‌گذرد، Musk قصد دارد منابع سنگین‌تری را راه‌اندازی کرده و مأموریت‌های فضایی بزرگ‌تری را انجام دهد.

ما در مورد انتظار SpaceX  برای راه‌اندازی موشک فضایی Falcon Heavy حرف می‌زنیم.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید همه‌ی آن چیزی است که در مورد بزرگ‌ترین راکت فعلی جهان به آن نیاز دارید. پس در ادامه‌ی این مطلب با سرفصل‌های زیر با ما همراه باشید:

 

  • این موشک فضایی تا چه اندازه بزرگ است؟
     

  • چرا در پرتاب Falcon Heavy تأخیر وجود دارد؟
     

  • چه کسانی بیش از همه منتظر پرتاب این موشک فضایی هستند؟
     

  • موشک فضایی Falcon Heavy کی پرتاب خواهد شد؟

 

 

 

این موشک فضایی تا چه اندازه بزرگ است؟

 

کلمه‌ی بزرگ دقیقاً مناسب اندازه‌ی چیزی است که در مورد آن حرف می‌زنیم. وقتی تمامی مراحل ساخت و تولید موشک فضایی Falcon Heavy تمام شود، این موشک تبدیل به بزرگ‌ترین موشک فضایی در سراسر جهان خواهد شد که تاکنون ساخته‌ شده است.

 

پیش ‌از این، واژه‌ی بزرگ‌ترین موشک عملیاتی جهان مختص به  Saturn V بود که در سال 1973 میلادی ساخته شد و وزن آن 54 تن یا 119.000 پوند بود. موشک فضایی Falcon Heavy می‌تواند عملیات ظریف‌تری را با قدرتی بیش از دو برابر اصلی‌ترین رقیب فعلی خود یعنی Delta IV Heavy انجام دهد. این در حالی است که این راکت تنها با یک‌ سوم هزینه‌ی رقیب خود طراحی و تولید شده است.

 

این امر با توجه به موفقیت اثبات‌ شده‌ی سیستم موشک Falcon 9 امکان‌پذیر شده است. بعنوان اولین مرحله Falcon Heavy از سه هسته موتور Falcon9 تشکیل ‌شده است. همچنین ترکیب 27 موتور یعنی در حقیقت فشار پرتاب Falcon Heavy جیزی بیش از 5 میلیون پوند است که این عدد برابر باقدرت 18 هواپیمای 747 است.

 

این قدرت به موشک فضایی Falcon Heavy اجازه می‌دهد تا 63.800 کیلوگرم محموله را از روی زمین بلند کند که این رقم سه برابر توان Falcon9 است.

 

نکته‌ی جالب ‌توجه دیگری که در مورد این موشک فضایی وجود دارد این است که فناوری Falcon Heavy به‌ گونه‌ای است که امکان برگشت به زمین و استفاده‌ی مجدد را دارد. هر سه هسته‌ی این موشک به‌ منظور بازگشت به زمین طراحی ‌شده‌اند تا دوباره قابل ‌استفاده باشند.

 

برای این منظور دو هسته‌ی بیرونی از هسته‌ی مرکزی دور خواهند شد و پهپادهای فرود زمینی باز می‌شوند، سپس هسته‌ی مرکزی مثل یک هواپیمای بدون سرنشین به دریای اطلس می‌افتد. البته دو هسته‌ی بیرونی پیش از پرتاب Falcon Heavy این عملیات را با موفقیت انجام داده‌اند. یکی در ماه مه سال 2016 میلادی و دیگری در ماه اوت سال 2016 که هر دوی آن‌ها برای انجام مجدد مأموریت به ایستگاه فضایی بازگردانده شدند.

 

 

 

 

موشک فضایی Falcon Heavy به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که امکان بازگشت به زمین و استفاده‌ی مجدد را داشته باشد.

 

 

 

 

 

چرا در پرتاب Falcon Heavy تأخیر وجود دارد؟

 

 

 

 

Faclcon Heavy اولین‌بار در سال 2005 میلادی توسط Musk رونمایی و معرفی شد. آغاز مراحل ساخت آن تنها چند سال بعد از معرفی اولیه آغاز شد. اما مراحل واقعی تولید این موشک فضایی بیش از آنچه پیش‌بینی می‌شد به طول انجامید.

 

در سال 2011 میلادی برنامه‌ها برای افزایش توانایی‌های تولیدی به ‌منظور برآورده کردن انتظارات از Falcon9 و Falcon Heavy تغییر کرد.

 

سپس در سال 2015 میلادی با معرفی نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی Falcon 9 V1.1 تولید هم‌زمان این راکت با Falcon Heavy آغاز شد. این موضوع سرعت و میزان تمرکز بر Falcon Heavy را کاهش داد اما سرانجام در دسامبر سال 2016 میلادی و طی یک عکس منتشر شده از مقر شرکت در Hawthorne ایالات کالیفرنیا معلوم شد که مراحل ساخت Falcon Heavy به اتمام رسیده است و این راکت آماده‌ی بهره‌برداری است.

 

البته از آن زمان تاکنون برخی مسائل همچون آزمون‌های اضافی و مردود شدن CRS-7 در تست عملکرد و بازسازی گسترده‌ی پانل‌های پرتاب به تأخیر در پرتاب Falcon Heavy دامن زده‌اند. اما اکنون همه‌چیز برای اولین سفر فضایی این ابر تولید محصول فناوری فضایی در ماه‌های نخست سال 2018 میلادی آماده است و وقت آن رسیده که یک‌بار دیگر SpaceX مسیر پیموده شده را به اتمام برساند.

 

 

 

چه کسانی بیش از همه منتظر پرتاب این موشک فضایی هستند؟

 

 

 

 

درست از زمانی که Falcon Heavy رونمایی شده توجهات زیادی را در جهان به خود جلب کرده است. گرچه این موشک هنوز هیچ عملیات موفق‌آمیز فضایی نداشته و مأموریتی را بصورت جدی به انجام نرسانده است اما با این ‌وجود بسیاری از بنگاه‌های بزرگ وجود دارند که برای بارگیری بارهای خود مایل به استفاده از آن هستند. در میان آن‌ها می‌توان به پیمانکاران نظامی، شرکت‌های مخابراتی و سازمان‌های علمی و پژوهشی اشاره کرد.

 

در حال حاضر برنامه‌ی راه‌اندازی Falcon Heavy شامل قراردادهایی از سازمان‌هایی همچون ArabSat و نیروی هوایی ایالات‌متحده‌ی آمریکا است.

 

اما برنامه‌ی اصلی این ابر راکت پرواز به دور ماه و همچنین مأموریتی است که برای یافتن راکت Cherry red Tesla و بازگرداندن دوباره‌ی آن به مدار باید انجام شود.

 

 

 

 

به‌جز قراردادی که Falcon Heavy  با ArabSat و نیروی هوایی ایالات‌متحده‌ی آمریکا دارد، این موشک فضایی مأموریت دارد یکی از راکت‌های گم‌شده در فضا را یافته و آن را به مدار باز گرداند.

 

 

 

 

موشک فضایی Falcon Heavy کی پرتاب خواهد شد؟

 

در حال حاضر که همه‌چیز ساخته و در اصطلاح روی ‌هم سوار شده است باید آزمون‌های اولیه و بعد از آن تنظیم عمودی و در نهایت بارگیری آنچه این راکت باید به فضا حمل کند انجام شود. تمامی مراحل این راه‌اندازی به ‌سرعت در حال انجام شدن است و پرواز این اسطوره‌ی فناوری روز دنیا احتمالاً در اواخر ژانویه 2018 میلادی رخ خواهد داد.

 

تنها یک آزمون دیگر برای Falcon Heavy در نظر گرفته‌ شده است که در تاریخ 22 ژانویه باید انجام شود. بعد از سربلندی Falcon Heavy در آنX  Spaceتاریخ دقیق پرتاب این راکت به فضا را اعلام خواهد کرد.

 

پس تا آن زمان باید در لبه‌ی صندلی‌هایمان صبر کرده و منتظر پرواز بزرگ‌ترین نماد فناوری فضایی که تا امروز به دست بشر ساخته ‌شده است، بمانیم.

 

 

 

 

 

 

"چشم اندازی که نمایشگاه 2018 CES از فناوری های VR و AR  نشان داد" را بخوانید

 

 

 

 

منابع:

https://www.theverge.com/2018/1/24/16841580/spacex-falcon-heavy-rocket-static-fire-first-launch

https://www.digitaltrends.com/cool-tech/spacex-falcon-heavy-launch-date-news/

 

 

 

 

 

 


 

 

 

مطالب بیشتر در مجله اختصاصی گجیران

 

نظر شما